Konserwacja skórzanych butów

0

Buty skórzane uważane są za najwygodniejsze i najtrwalsze. Aby jednak posłużyły długo, należy o nie właściwie dbać – czyścić i konserwować. Źle utrzymywane buty skórzane szybko stracą swój atrakcyjny wygląd i właściwości. Należy też pamiętać, że buty wykonuje się z różnego rodzaju skór – licowej, weluru, nubuku, lakierowanej… O każdą z nich należy dbać nieco inaczej.

Impregnacja
Różnego rodzaju impregnaty zabezpieczają materiał przed zabrudzeniami i zmniejszają jego podatność na przemakanie. Należy dobrać impregnat odpowiedni do rodzaju skóry, z której wykonano nasze buty. Impregnaty należy stosować też z ostrożnością – niektóre mogą powodować odbarwienia i zmianę odcienia skóry. Pamiętajmy też, by nie suszyć zbyt szybko przemoczonych butów. Szybkie suszenie przy piecu lub kaloryferze może doprowadzić do pękania skóry. Warto wykazać się tu cierpliwością i buty suszyć powoli, temperaturze pokojowej.

Skóra licowa
Uważana jest za najprostszą w konserwacji. To zresztą podstawowy, popularny rodzaj skóry na buty – gruby i wytrzymały. Takie buty wystarczy utrzymywać w czystości i pastować. Pastę nakładamy wyłącznie na dobrze wyczyszczone buty. Polecane są szczególnie pasty z woskiem naturalnym. Ich rozprowadzanie jest nieco trudniejsze, niż w przypadku innych past, ale najkorzystniej wpływają one na skórę licową, a ponadto woski zwiększają wodoodporność buta.

Welur i nubuk
Nieco inaczej postępujemy ze skórami szorstkimi. Skóry te są dużo delikatniejsze. Czyścimy je przy pomocy co najwyżej lekko wilgotnej ściereczki (skóra licowa dużo lepiej znosi traktowanie wodą niż welur), a najlepiej zaopatrzyć się w specjalnie do tego przeznaczoną szczotkę. Dostępne środki konserwujące dla tego typu skór mają zwykle postać aerozoli.

Skóra lakierowana
To chyba najbardziej specyficzny w konserwacji rodzaj skóry. Należy na nią stosować jedynie pasty specjalnie przeznaczone do skóry lakierowanej. Butów tego typu nie impregnuje się. Nie nadaje się one również na duże mrozy – skóra lakierowana jest wrażliwa na zmiany temperatur.

Dbanie o buty skórzane może wydawać się kwestią skomplikowaną i trudną, jednak na dobrą sprawę wystarczy uwzględnić kilka prostych zasad. Przede wszystkim dostosować sposób konserwacji do skóry, z której wykonane są nasze buty. Nade wszystko warto przestrzegać zaleceń producenta, które powinny być dołączone do każdej pary butów. Dobrze pielęgnowane buty skórzane posłużą latami i nie stracą nic, ze swego piękna, ani funkcjonalności.