Buty skórzane kojarzą nam się z luksusem i pewnego rodzaju prestiżem. Mimo że zazwyczaj są one produktami o cenie zdecydowanie wyższej niż te wykonane z materiałów syntetycznych, ciągle cieszą się ogromną popularnością. Ciężko ocenić czy największy wpływ na taki stan rzeczy ma przekonanie o wytrzymałości i trwałości obuwia skórzanego, jego wygodzie, czy też po prostu ponadczasowość i uniwersalność produktów skórzanych, pozwalające od lat utrzymywać się im na najbardziej znanych modowych wybiegach. W obecnych czasach niemalże wszystkie rodzaje obuwia można dostać w wersji skórzanej- zaczynając od sandałów, poprzez baleriny, sneakersy, pantofle, a kończąc na kozakach.
Sam zakup dobrej jakości obuwia skórzanego jest tylko jednym z wielu kroków, jakie należy poczynić, aby cieszyć się butami przez długi czas. Mówiąc krótko- skóra posłuży nam przez długie lata, ale tylko wtedy, gdy będziemy o nią należycie dbać. Do takich wniosków doszli już nasi przodkowie, którzy buty smarowali grubą warstwą tłuszczu zwierzęcego, co zapobiegało pękaniu skóry i jej przemakaniu. Dziś na rynku dostępnych jest wiele produktów, dzięki którym wspomniane wcześniej „dbanie” wydaje się być krótką zabawą, a nie nieprzyjemną i czasochłonną rutyną.
Buty skórzane powinno się czyścić na bieżąco, należy jednak pamiętać, że niedopuszczalne jest wsadzenie ich do pralki czy też płukanie pod bieżącą wodą. Wszelkie zanieczyszczenia można łatwo usunąć za pomocą szczotki z miękkiego włosia lub czyszczącej ściereczki.
Kolejnym etapem jest impregnacja. Wachlarz środków, którymi można się tutaj posłużyć, jest naprawdę szeroki. Do wyboru są spraye impregnujące (w formie aerozolu, niezwykle łatwe w aplikacji), a także kremy, woski i pasty, których głównym zadaniem jest odżywienie i natłuszczenie skóry. Sucha skóra pęka w miejscach zgięć, dlatego szczególną uwagę należy przyłożyć właśnie do jej natłuszczania. Tłusta warstwa nadaje obuwiu również właściwości wodoodporne, sprawia że krople deszczu nie dostają się tak łatwo do wnętrza.
Jeśli jednak buty przemokną, należy je wysuszyć w temperaturze pokojowej, unikać przy tym zbliżania do źródeł ciepła takich jak kaloryfer, kominek, farelka, a także wystawiania na działanie promieni słonecznych. Proces suszenia znacznie wspomagają prawidła. Poza tym pozwalają one utrzymać odpowiedni kształt buta, a niektóre (np. wykonane z drewna cedrowego) pochłaniają nieprzyjemne zapachy.
Dbanie o skórzane buty wymaga szczególnie regularności. Nawet jednorazowe pominięcie wymienionych wcześniej etapów pielęgnacji może poskutkować ich zniszczeniem. Niezwykle ciężko patrzy się na buty niegdyś pięknie błyszczące, teraz zaś zniekształcone, porysowane i pozbawione blasku.
Dbajmy o obuwie. Jeśli nie dla własnej satysfakcji i oszczędności pieniędzy, to z obawy że możemy kiedyś spotkać kogoś, od kogo usłyszymy: „Pokaż mi swoje buty, a powiem ci kim jesteś”. Nikt chyba nie chciałby zaprezentować popękanych, zmatowiałych i brudnych butów jako metafory swojej osoby, prawda?