Buty do biegania – podstawowe narzędzie biegacza

0

Choć prehistoryczny człowiek biegał na boso, dzisiaj trudno wyobrazić sobie trucht czy sprint bez podstawowego wyposażenia. Buty do biegania to ochrona stóp przed agresywną nawierzchnią ścieżek miejskich, piasku i lasów. Pełnią też inne funkcje w zależności od preferencji i typu sportowca.

Dla osób, które mają problemy z kolanami lub niestabilną stopą, najlepsze będą buty do biegania z funkcjami amortyzującymi wstrząsy. Takie buty charakteryzują się grubą podeszwą, są elastyczne i sprężyste. Dzięki nim, regularny kontakt kilkudziesięciu kilogramów z podłożem nie powoduje silnych obciążeń na stawach. Bieganie jest również wygodniejsze.

Wiele osób decyduje się jednak dzisiaj na buty do biegania w wersji naturalistycznej. Firmy produkujące obuwie barefoot, które mają sprawiać wrażenie gołej stopy, nawiązują do naturalnych ludzkich skłonności. Obuwie wymusza prawidłową technikę biegania, co ma przyczyniać się do zmniejszenia ilości kontuzji. Technika różni się od popularnego biegania, wymaga pewnej praktyki. Buty naturalne są dla osób ceniących sobie trening naturalny, kontakt z podłożem i swobodę ruchu.